vanilkove-rohlicky-bez-orechuVanilkové rohlíčky bez ořechů? Obzvlášť o Vánocích by ani alergie na ořechy neměla být důvodem pro smutné oči. A to i přesto, že si zbytek rodiny dopřává vánoční cukroví se vším všudy. Stačí při přípravě těsta a pečení cukroví mít pod čepicí a ořechy vynechat nebo chytře nahradit. Namleté vlašské nebo lískové ořechy dodávají vanilkovým rohlíčkům sice křehkost, ale nejsou přece přísadou zcela nezbytnou.

Jak uvádí Ministerstvo zemědělství na internetových stránkách bezpečnosti potravin, četnost výskytu reakce na různé druhy ořechů u alergických osob je v následujícím pořadí: vlašské ořechy (34 %) > kešu ořechy (20 %) > mandle (15 %) > pekanové ořechy (9 %) > pistáciové ořechy (7 %) > lískové ořechy, para-, makadamové, piniové, bílý ořech (ořechovec) < 5 % (pro každý druh).

Většina potvrzených alergiků na ořechy (54 %) je alergická jen na jeden ořech, 23 % současně na arašídy. Takže pokud někdo z vašich příbuzných trpí na alergii na ořechy, zjistěte si, na který druh. Třeba zjistíte, že lískové nebo vlašské ořechy vlastně nahrazovat při pečení cukroví ani nebude potřeba.

Ostatním sdílím recept na vanilové rohlíčky bez ořechů. Osvědčených receptů na vanilkové rohlíčky postrádající ořechy je několikero, tento recept patří k těm nejjednodušším, které znám:

Suroviny na vanilkové rohlíčky bez ořechů:

200 g mouky, 50 g moučkového cukru, 1 sáček vanilkového cukru, 1 vaječný žloutek, 120 g dobrého másla. Na obalení vanilkových rohlíčků 2 sáčky cukru vanilka a moučkový cukr.

Recept:

  1. Prosetou mouku nasypeme na kuchyňský vál, přidáme moučkový a vanilkový cukr (pokud máte pravou vanilku, tím líp). Doprostřed sypkých surovin uděláme důlek a do něj rozklepneme vaječný žloutek. I se změklými kousky másla vypracujeme rukama hladké těsto.
  2. Těsto na vanilkové rohlíčky bez ořechů necháme 1 den v chladničce uležet. Z těsta vytvarujeme rohlíčky, které pokládáme na vymaštěný plech a pečeme v předehřáté troubě na 175 °C do bledo-růžova.
  3. Ještě teplé vanilkové rohlíčky obalujeme ve směsi moučkového a vanilkového cukru.

Použitá fotografie vanilkových rohlíčků: poskytlo JakTak.cz